W trakcie trwania całej drogi

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Istnieją dwie kategorie przeszkód. Jedna z nich jest wtedy, gdy dzieje się coś w świecie zewnętrznym i z tego powodu człowiek biegnie do grupy. I to wszystko, jest z przyjaciółmi razem. A druga kategoria przeszkód powstaje w wyniku połączenia: ludzie łączą się – i pojawiają się trudności. Jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami przeszkód?

Odpowiedź: Pierwszy rodzaj – to po prostu przeszkody dla początkujących. Ale gdy czujesz przeszkody w połączeniu, to są już przeszkody, które napotyka się podczas całej drogi, na całej drabinie do Świata Nieskończoności.

W Księdze Zohar jest napisane, że nawet uczniowie Raszbiego czuli ogromną nienawiść do siebie nawzajem przed napisaniem Księgi Zohar, czyli przed zgłębianiem wyższych wzniesień, które następnie zapisywali.

Problem w łączeniu się między przyjaciółmi przejawia się w trakcie trwania całej drogi. Myślimy, że to będzie tylko teraz, a potem przejdzie. Ale jest to ciągła duchowa praca aż do Całkowitej Naprawy (Gmar Tikun).

Z rozmowy „Zadzwonił mój telefon. Dwa rodzaje przeszkód”