W oczekiwaniu na odpowiedź

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: W artykule Baal HaSulama „Dwa stany” jest napisane, że odpowiedź na prośbę skierowaną do Stwórcy przychodzi po długim czasie. Może się wydawać, że na górze panuje jakaś biurokracja, jakby list do Niego tam zaginął.

Okazuje się jednak, że kiedy człowiek zaczyna prosić, to sama jego prośba nie jest jeszcze zakończona i zaczyna się jej korektura, która zajmuje dużo czasu. Czy to dlatego trzeba tak długo czekać na odpowiedź? A kiedy prośba osiągnie stan doskonały, czy wtedy człowiek ją otrzyma?

Odpowiedź: Tego nie wiemy. Za każdym razem mogą być różne przyczyny. Musimy jednak zrozumieć, że istnieje tylko jeden wyższy korzeń, który zarządza wszystkim, a kiedy odkrywa się, zaczynamy rozumieć, że istnieje wyższe zarządzanie. A kiedy jest ukryty, to zrozumiałe, że zarządzanie jest na poziomie naszego świata.

Pytanie: Czy oznacza to, że odpowiedź na pytanie, dlaczego dostajemy taki przedział czasu nie jest możliwa?

Odpowiedź: Może nie być to dla nas zrozumiale. Nie mniej jednak wszystko dzieje się zgodnie z zarządzaniem z góry. To czy Stwórca odpowie, czy zrobi tak żeby człowiek zapomniał o tym, zależy od wyższego zarządzania.

Z lekcji według artykułu z księgi „Szamati”, 14.11.2023