Czy iść do psychologa?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Uważa się, że ludzie z depresją są największymi realistami. A optymistów psychologia postrzega jako ludzi żyjących w pewnej iluzji. Dlaczego oszukujemy samych siebie?

Odpowiedź: Dlatego, że nasza istota – jest to pragnienie otrzymywania przyjemności. Po co widzieć prawdę i cierpieć? Lepiej będę oszukiwał sam siebie i rozkoszował się życiem.

Pytanie: Istnieją dane, które mówią o tym, że tylko 2% całej populacji postrzega rzeczywistość taką, jaką ona jest, nie upiększając jej. Wszyscy oni są pacjentami psychiatrycznych szpitali. Dlaczego rzeczywistość jest taka, że ​​ciągle jestem zmuszony chronić siebie i swoje pragnienie rozkoszować się? Dlaczego ciągle odczuwane jest jakieś zagrożenie?

Odpowiedź: W istocie zadajesz pytanie: „Dlaczego nie jestem zwierzęciem? Dlaczego jestem człowiekiem?” Zwierzęta nie mają pytań. One muszą wiedzieć wszystko o swoim życiu, inaczej nie mają szans na przetrwanie. A my odczuwamy zagrożenie i mamy możliwość utrzymać się na powierzchni tylko za pomocą poprawnych wzajemnych relacji między nami.

I w przeciwieństwie do zwierząt posiadamy wolny wybór. Obecnie doszliśmy do takiego rozwoju, kiedy zobowiązani jesteśmy zbudować społeczeństwo, które uzupełni nam to, co nie jest nam dane przez naturę. Wtedy będziemy w stanie całkowicie napełnić swoje pragnienie rozkoszować się, które jest istotą naszej natury, przecież nie mamy nic innego.

Pytanie: A dlaczego nie pójść do psychologa?

Odpowiedź: Jeśli twój psycholog wie, co to jest integralne wychowanie i może pomóc ci stworzyć prawidłową wzajemną relację z otaczającą rzeczywistością, to oczywiście idź. Dziś naprawdę musimy koniecznie stworzyć taką profesję, która nazywać się będzie „integralny psycholog”.

Pytanie: Czy ten siedzący naprzeciwko mnie człowiek pomoże mi poznać siebie?

Odpowiedź: Psycholog nie może pracować z tobą twarzą w twarz. Integralna edukacja wymaga pracy w grupie. Twój psycholog powinien dać ci ćwiczenia do wykonywania w twoim środowisku, pod wpływem których będą zachodzić w tobie zmiany, i dzięki temu nauczysz się prawidłowo komunikować z całym światem.

Z rozmów o nowym życiu, 07.11.2013