Błyskawiczne odpowiedzi kabalisty, 24.04.2016

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jak Kabała odnosi się do małżeństw nierównych wiekiem, jeśli mężczyzna jest młodszy od kobiety?

Odpowiedź: O tym w Kabale nic się nie mówi. Ale w zasadzie mężczyzna powinien być rzeczywiście starszy od kobiety, ponieważ we wszystkich aspektach powinien być większy od niej, jak Zeir Anpin w odniesieniu do Malchut, która jest tylko jego małą częścią.

Ale znowu to jest z duchowego punktu widzenia. Co dotyczy różnicy wieku w naszym świecie – to wszystko jest względne.

Pytanie: Czy mężczyźni kiedyś rodzili? Czy mieli cykl miesięczny? Jeśli tak, to co się zmieniło?

Odpowiedź: Jeśli rodzili, to znaczy byli kobietami.

Pytanie: Jeśli kobieta ma poważne pragnienie iść ścieżką duchową, czy koniecznie jest jej potrzebny do tego mężczyzna, który jest również związany z Kabałą?

Odpowiedź: Nie, niekoniecznie. Kobieta może rozwijać się nawet jeśli nie ma mężczyzny, ale jest w kabalistycznej grupie. Podczas gdy mężczyzna jest zobowiązany do zawarcia małżeństwa i wtedy jest pełnowartościowym egoistą, razem z nim istnieje jego egoistyczny dodatek – żona, która będzie pomagać mu w rozwoju duchowym.

Pytanie: Dlaczego niektórzy mężczyźni mają jedną kobietę, a inni potrzebują całego haremu?

Odpowiedź: Jest to naturalna właściwość, nie można nic zrobić. Rzeczywiście istnieje monogamia, są tacy, którzy są oddani jednej kobiecie, a są tacy, którzy nie są w stanie żyć z jedną kobietą. To jest natura, i jestem pewien, że jej nie można zmienić. Wszystko zależy od właściwości duszy. To nie jest po prostu zwierzęca właściwość, przecież taki mężczyzna może kochać pewną kobietę, a jednocześnie być w związku z innymi.

Pytanie: Czy można wykorzystać zazdrość do pozytywnych celów, do rozwoju osobistego?

Odpowiedź: Nigdy! Powinno być dążenie do wspólnoty, do wsparcia, ale nie do zazdrości. Jest to fałszywe uczucie. I mężczyzna bardzo tego nie lubi, jego to bardzo ogranicza, naciska na niego. On chce, jak dziecko, uciec od tego.

Pytanie: Czy jest to możliwe, że po studiach Kabały zmienia się odczucie miłości do dzieci? To znaczy, że miłość jest, ale jakaś inna.

Odpowiedź: Studium Kabały bardzo zmienia człowieka we wszystkim, tym bardziej w odniesieniu do rodziny, męża, dzieci. Ale to zawsze są pozytywne i zrównoważone właściwości.

Pytanie: Co to jest – prawidłowa kobieta? Do czego powinna dążyć?

Odpowiedź: Właściwa kobieta dąży do tego, żeby być za mężczyzną i popychać go do połączenia się z przyjaciółmi.

Z lekcji w języku rosyjskim, 24.04.2016