Początkiem mądrości jest drżenie przed Stwórcą

каббалист Михаэль Лайтман W Księdze Zohar jest powiedziane, że „Początkiem mądrości jest drżenie przed Stwórcą, jak również początkiem poznania. Wszak strach nazywany jest początkiem i jest bramą, która otwiera wejście do wiary. I na tym przykazaniu opiera się cały świat”.

Drżenie przed Stwórcą jest wspólnym fundamentem, który wszystko spaja i utrzymuje na sobie całą budowlę. Człowiek drży przed Stwórcą, który jest korzeniem wszystkiego, wszystkim zarządza i wszystko organizuje. Nie ma nic na świecie, co by istniało poza Stwórcą, jest jedyną wyższą silą, która obejmuje wszystko.

Błędem jest sądzić, że człowiek może istnieć niezależnie od Stwórcy i sam o czymś decydować. Coś takiego nie istnieje w przyrodzie. Tylko Stwórca tworzy wszystko, a zatem drżenie przed Stwórcą jest korzeniem wszystkiego.

Lękać się Stwórcy to znaczy drżeć przed wielkością Tego, który panuje wszędzie i wszystkim zarządza, jak przed jedyną siłą na świecie, od której człowiek jest w stu procentach zależny.

Ale to nie jest kwestia strachu przed Stwórcą, to jest kwestia strachu przed oddzieleniem się od tej siły, która obejmuje wszystko. Każdy moment swojego istnienia należy postrzegać jako zesłany przez Stwórcę. To się nazywa drżenie przed Stwórcą.

Stwórca jest całą naturą, obejmującą wszystkie prawa przyrody, które On sam ustanowił.

Z lekcji według Księgi Zohar na temat „Trwoga”, 23.01.2023