Pobudzać w sobie radość

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Co decyduje o tym, że niektórzy ludzie od najmłodszych lat cierpią na depresję i przez całe życie nie mogą znaleźć w sobie niczego, co mogłoby być powodem do radości, podczas gdy inni pozostają w radości przez całe życie, nawet nie czując, że czegoś im brakuje?

Odpowiedź: To zależy od korzenia ich duszy. Można to naprawić jedynie poprzez systematyczną pracę nad sobą.

Pytanie: Jeśli człowiek nie odczuwa już zadowolenia na tym świecie, rzeczy materialne nie sprawiają mu przyjemności, co powinien zrobić? Czy możemy jakoś się ożywić?

Odpowiedź: Musisz ze wszystkich swoich sił wzbudzać w sobie radość. Rabasz zazwyczaj zamykał drzwi do swojego pokoju i zaczynał śpiewać i tańczyć. W taki sposób jego zły nastrój zamieniał się w dobry, w dobrą passę.

Pytanie: Tańczenie i w taki sposób oczyszczanie się od negatywności, wprowadzenie do radości – czy ten stan jest również dany przez Stwórcę, czy jest to mój wybór?

Odpowiedź: To jest twój wybór. Tańcz codziennie, to jest dobre.

Z lekcji na podstawie notatek Rabasza, 08.10.2024