Nie zagłębiać się w przeszłość

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: W ludzkości założone są potężne odwieczne postawy ideologicznych, gospodarczych i politycznych konfliktów różnych sortów i maści.

Jakim cudem masy ludzi będą w stanie odnosić się do siebie pozytywnie, powyżej konfliktu religii, gospodarki, historycznej zemsty, odrzucenia, nienawiści?

Odpowiedź: Cały przeszły negatywny bagaż ludzkości nie ma znaczenia.

Jaka to różnica, jakimi byliśmy kiedyś i jak odnosiliśmy się do siebie nawzajem?! Przecież to wszystko jest wysyłane z góry! Ani ja, ani ty nie jesteśmy winni, że natura w taki sposób konfrontowała nas ze sobą! I gdzie możemy uciec od tego? Było – było – i co z tego?! To wszystko, to ani ja, ani ty! Nas doprowadzono do tego z góry.

I żadnych samobiczowań! Nas prowadzono przez takie sytuacje, żebyśmy poczuli, uświadomili sobie zło! Zło, które stworzył Stwórca – „Ja stworzyłem zło!”. On stworzył zło. I naszym zadaniem jest teraz zrównoważyć to zło dobrem!

Tak więc nie należy zagłębiać się w przeszłość. Dobrze, że zło odkrywa się jako negatywne. To właśnie popycha nas do odkrycia pozytywnego.

Z lekcji w języku rosyjskim, 03.07.2016