Jak reagować na kłamstwo?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jak reagować na bezczelne, cyniczne kłamstwo, przed którym czujesz się absolutnie bezradnym, bezsilnym? Jak postępuje Pan w takich sytuacjach?

Odpowiedź: Po pierwsze, z tym człowiekiem, od którego otrzymałem fałszywą wiadomość, staram się nie mieć nic więcej do czynienia.

Jeśli znajdujemy się w naszym świecie, w pewnych biznesowych wzajemnych relacjach, to lepiej po prostu wykluczyć takich ludzi z kręgu swojego towarzystwa.

Po drugie, nie powinienem żywić do tego człowieka jakiejkolwiek nienawiści, wrogości i nie starać się mścić na nim. Mam do czynienia ze Stwórcą, ponieważ to On podstawił mi taką sytuację za pomocą tego człowieka. Dlatego wszystkie moje działania są skierowane tylko na to, żeby ustanowić odniesienia ze Stwórcą, żeby nie wysyłał mi więcej takich „prezentów”.

Komentarz: A dlaczego by nie kontynuować swoich relacji z tym człowiekiem, przecież Stwórca przez niego przekazuje mi takie sytuacje i ja z nimi pracuję?

Odpowiedź: Nie. Jeśli odbywa się to za pośrednictwem takiego człowieka, to znaczy, że już według samej jego natury, samej roli w świecie jest on – zły.

Pytanie: Więc nie istnieje przykazanie, aby cierpieć?

Odpowiedź: W żadnym wypadku nie należy cierpieć! Należy natychmiast w każdej chwili próbować przeanalizować to, jak Stwórca odnosi się do mnie, i odnosić wszystko tylko do Niego.

Pytanie: To znaczy, że w naszym świecie, musimy działać zgodnie z prawami naszego świata? Jeśli on mnie okłamał, i to na przykład zaszkodziło mojej firmie, to muszę iść do adwokata, podać go do sądu itd.?

Odpowiedź: Oczywiście. Na wewnętrznym poziomie rozumiesz, że jest to Stwórca, i tam przeprowadzasz pewną pracę, a w zewnętrznym świecie działasz, tak, jak w nim powinno być. To znaczy, na poziomie naszego świata również starasz się naprawić te wzajemne relacje, i dlatego idziesz do adwokata.

Pytanie: Tym, że wzywam do sądu człowieka bezczelnie okłamującego mnie i przynoszącego mi szkodę, ja go naprawiam?

Odpowiedź: W jednym z listów Baal HaSulama mówi się, że Stwórca dał naszemu światu wszystkie prawa, abyśmy z ich pomocą przybliżali się do wyższych właściwości. A to, czego nie możemy naprawić na wewnętrznym poziomie, uzupełniamy w naszym świecie poprzez takie zewnętrzne działania.

Z lekcji w języku rosyjskim, 01.05.2016