„Ja“ zawsze mam rację!

каббалист Михаэль Лайтман Komentarz: Nieważne, jak niegodziwy jest człowiek, zawsze znajdzie usprawiedliwienie dla swoich czynów.

Odpowiedź: W przeciwnym razie nie byłby w stanie ich popełnić. W momencie, w którym działa, musi czuć że ma absolutnie rację.

Pytanie: Ale jak to zrobić, żeby z taką samą pewnością usprawiedliwiać Stwórcę, swoich przyjaciół?

Odpowiedź: Jest to możliwe tylko pod wpływem wyższego światła. Człowiek sam nie jest do tego zdolny.

Wręcz przeciwnie, im bardziej się rozwijamy, tym bardziej uświadamiamy sobie własną małostkowość, bezsilność, nicość. Ale jeśli jednocześnie wkładamy dużo wysiłku w zjednoczenie z naszymi przyjaciółmi, to otrzymujemy poprzez nich wyższe światło, które pozwala nam dostrzegać nasze stany jako z natury negatywne i podstępne.

Wtedy pojawia się w nas ogromne pragnienie pozbycia się naszych właściwości. Zaczynamy domagać się tego od wyższego światła, które zrodziło te właściwości, jak powiedziano: „Stworzyłem zły początek”. Prosimy Stwórcę żeby naprawił te właściwości.

Pytanie: Ale dlaczego człowiek może usprawiedliwiać siebie bez oddziaływania światła, a inny może tylko pod jego wpływem?

Odpowiedź: Ponieważ jesteśmy w jednej, jedynej właściwości naszego egoizmu – kochać siebie, usprawiedliwiać siebie, troszczyć się o siebie.

Z rozmowy „Zadzwonił mój telefon. „Ja“ zawsze mam rację!”