Dziesięć ciosów dla „Egipcjan”

img 2906_100_wpPytanie: Co można zrobić, aby uniknąć 10 plag egipskich, które stoją przed nami?

Odpowiedź: Dziesięć ciosow  otrzymują „Egipcjanie”, to znaczy  nasze pragnienie rozkoszowania się, ego.  Jeśli wzniesiemy się ponad ten egoizm, odczujemy to wszystko nie jako ciosy, ale jako siły, które pomagają nam oddzielić się od nich , by nie być  już więcej z nimi  związanymi.

Związek może być  fizyczny, emocjonalny lub ideologiczny –  w zależności od tego, na jakim z pięciu poziomów on istnieje.

Im bardziej jesteśmy oddzieleni od pragnienia rozkoszowania się i wznosimy się  ponad nie, nie łącząc się z nimi, tym bardziej w naszych uczuciach zmieniają się ciosy. Przede wszystkim, zaczynamy czuć, że te ciosy nas nie dotyczą. Później będą one coraz bardziej  zewnętrzne.

Na 3-cim i 4-tym stopniu głębokości  pragnienia (Awjut Gimel i Dalet) czujemy, że otrzymujemy te ciosy. Na 2-im stopniu (Awjut Bet) czujemy je bardziej jako zewnętrzne. Na pierwszym stopniu (Awjut Alef), kiedy już wychodzimy z tego pragnienia, objawiamy, że te ciosy nam pomagają. I na stopniu 0 błogosławimy je za to, że pomogły nam oderwać się od faraona i uciec od niego. W taki sposób odczuwamy na każdym stopniu cios.

Takie etapy  można  odczuć  w każdym dowolnym wydarzeniu naszego  życia. W stopniu w jakim jesteśmy połączeni z naszym faraonem, jesteśmu uzależnieni od niego, odczuwamy z jego strony najpierw  dobrą relację, jak w ciągu siedmiu sytych lat, a później złą, jak  w ciągu siedmiu  głodnych lat, a później plagi i wyjście z Egiptu.

Z lekcji do artykułu „Tajemnica narodzenia”, 8.02.2013