Dawanie ponad ziejącą pustką

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Jak możemy wyobrazić sobie przyszły stan światowej grupy: jako wzniesienie ponad wszelkie przeciwieństwa, czy jako stan harmonii i rozkwitu?

Odpowiedź: Nie, nie będzie żadnej harmonii!

Egoizm nigdy nie znajdzie napełnienia – Malchut świata Nieskończoności pozostanie czarny i pusty. Cimcum Alef (pierwsze ograniczenie) nie zniknie, nie zmieni się i nie powróci, ono pozostanie. Lecz ponad tą czarną pustką zostanie zbudowane nowe kli, nowe naczynie, nowe pragnienie, które będzie działać tylko ze względu na dawanie. To znaczy, że ja z wszystkimi moimi egoistycznymi pragnieniami nigdy nie znajdę napełnienia, pozostaną one puste, czarne i ziejące. Ale ponad nimi znajdę napełnienie we właściwości obdarzania.

Dlatego nasza metoda jest inna niż pozostałe metody. My gramy już teraz w świat przyszłości. Jak w znanym powiedzeniu: „Jeśli chcesz być szczęśliwy, to bądź szczęśliwy ” – i gotowe, zrób to teraz.

Namaluj sobie świat przyszłości i żyj w nim. I jeśli tak sobie wszystko wyobrazisz, co oznacza „iść  wiarą ponad rozumem”, wtedy zaczniesz rozwijać potrzebę, aby to się stało. I właśnie takie działanie jest modlitwą o to, żeby to, co sobie wyobrażasz zrealizowało się w rzeczywistości – i wtedy to się stanie.

Z wirtualnej lekcji, 11.11.2012