Dlaczego Stwórca, a nie Bóg?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Pytanie od Ireny: „Dlaczego zawsze nazywa Pan Stwórcę Stwórcą, a nie Bogiem?”

Odpowiedź: Dlatego aby oddzielić imię „Bóg”, istniejące we wszystkich religiach, wierzeniach, dla wszystkich ludzi ogólnie, od Stwórcy, którego uznajemy jako siłę, wyższą siłę, jedyną, doskonałą, która nas stworzyła dla określonego celu. Bóg jest czymś, co istnieje ponad nami i w taki sposób wszystkim zarządza. A Stwórca właśnie tworzy. W każdej sekundzie On tworzy ten świat, stwarza go niejako na nowo. Stwórca – to o wiele bardziej osobiste pojęcie.

Bóg – to coś takiego… Bóg! On jest poza mną, stale istnieje. A Stwórca – zobowiązuje, zmusza, oczekuje czegoś ode mnie.

Pytanie: Czego Stwórca oczekuje?

Odpowiedź: Aby domagać się od Niego naprawy. Aby odkryć, że jestem całkowicie od Niego zależny i tylko On może mi dać ten stan, w którym będę do Niego podobny. Proszę, aby On to zrobił, i On to robi. Wyobrażacie sobie! Z jednej strony jesteśmy bezsilni, a z drugiej, to my zarządzamy.

Pytanie: To znaczy, że sam nic nie mogę zrobić?

Odpowiedź: Ale też nikt nie może tego zrobić beze mnie. To znaczy, nie mogę nic zrobić, bez mojego proszenia, domagania się, wskazywania – bez tego nic się nie wydarzy.

Pytanie: Więc jak mam poprosić? Mimo wszystko mogę poprosić Stwórcę, aby to zrobił?

Odpowiedź: Zmusić! „Pokonali Mnie synowie Moi”. W taki sposób zaczynamy czuć, że jesteśmy Jego dziećmi, że to On nas stworzył właśnie dla takiej roli. Oczywiście to wszystko jest niesamowite.

Pytanie: Na początku powiedział Pan „nie Bóg”, dlatego że Bóg dla wszystkich ludzi – to swoje wyobrażenie. Pan nie chce, aby człowiek znajdował się w tym wyobrażeniu?

Odpowiedź: Nie. Stwórca – jest tym, co tworzy. Stwórca w każdej chwili ożywia całe stworzenie. Dlatego w każdej minucie powinniśmy na to reagować, czuć i widzieć stworzenie Stwórcy w każdej sekundzie. Stwórca – po hebrajsku „Bo-u-re” („Przyjdź i zobacz”). Ty musisz przyjść, odkryć, zobaczyć. To znaczy, że jest to bardziej obszerna nazwa, w której jest ruch.

Z programu telewizyjnego „Wiadomości z Michaelem Laitmanem”, 28.04.2022