„Obrzezanie” egoistycznych pragnień

каббалист Михаэль Лайтман Siódme przykazanie: dokonać obrzezania ósmego dnia i usunąć nieczystość napletka. (Przedmowa do Księgi Zohar, „Przykazania Tory”, p. 223)

Przykazanie to ma tylko wewnętrzne znaczenie. Sami określamy, co oznacza nasz egoizm i w miarę swojego rozwoju, jak jest powiedziane, „ósmego dnia” dokonujemy na sobie „obrzezania“.

Oznacza to, że usuwamy egoistyczny początek naszej natury, w której urodziliśmy się i w której rozwijamy się, pozostawiamy sobie tylko nieegoistyczną część pragnienia, która pomaga nam rozwijać się duchowo, prawidłowo postępować wobec siebie nawzajem, i prowadzi nas do wzajemnej miłości.

Innymi słowy, przykazanie obrzezania polega na tym, że gdy człowiek odkrywa w sobie jakieś pragnienia, których nie może naprawić, to odcina je i nie korzysta z nich.

Ósme przykazanie mówi o miłości do obcego, który ma zostać obrzezany.

Oznacza to, że tym ludziom, którzy nie pracowali nad sobą i nie próbowali pozbyć się złego początku (egoizmu), ale mają już do tego skłonność, należy pomagać wszelkimi możliwymi sposobami i przyciągać ich do siebie.

Z programu telewizyjnego „Przedmowa do Księgi Zohar”, 10.12.2023