Komentarz do dzieła „Drzewo Życia”

каббалист Михаэль ЛайтманKsięga „Nauka dziesięciu Sfirot“ (TES) jest komentarzem Baal HaSulama do dzieła Ari „Drzewo Życia“ („Ec Chaim“). Praktycznie w niej wyjaśniona jest cała podstawa Kabały od początku do końca. Sama księga wielkiego kabalisty XVI wieku Ari „Drzewo Życia“ nie jest oczywiście prosta, zwłaszcza dla początkujących. Ale Baal HaSulam napisał do niej komentarz, nad którym można stopniowo pracować, i to właśnie robią ludzie, którzy przychodzą do Kabały, podczas pierwszych kilku lat jej studiowania.

TES zaczyna się słowami Ari: Wiedz, że przed początkiem stworzenia, było tylko proste, wyższe wszystko sobą zapełniające światło. I nie było wolnej niezapełnionej przestrzeni w postaci pustego powietrza, ale wszystko było wypełnione tym nieskończonym prostym światłem i nie było w nim ani początku, ani końca, lecz wszystko było tym jednym prostym, całkowicie jednorodnym światłem, i ono nazywa się Światłem Nieskończoności.

Chodzi o to, że kiedy stworzenie jako takie jeszcze nie istniało, istniała tylko jedna interesująca substancja, która nazywa się „wyższym prostym światłem, które wypełnia całą rzeczywistość”.

Czytając te wiersze, od razu pojawiają się pytania: Czym jest proste światło? Jaką rzeczywistość ono wypełnia? Co było zanim wypełniło tę rzeczywistość? Czym jest ta rzeczywistość i co to znaczy, że nie miała żadnego wolnego miejsca, a wszystko było wypełnione wyższym światłem?

Ponadto Ari podkreśla, że nie było żadnego wolnego miejsca w postaci pustego powietrza, pustej przestrzeni, ale wszystko było dokładnie wypełnione nieskończonym prostym światłem. I nie było w nim, jak pisze, ani początku, ani końca, lecz wszystko było jednym prostym, całkowicie jednorodnym światłem, które nazywa się Światłem Nieskończoności.

Z programu telewizyjnego „Nauka Dziesięciu Sfirot (TES)”, 14.08.2022