Artykuły z kategorii

Podążać za nauczycielem

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jak nie mylić wiary ponad wiedzę z wiarą poniżej wiedzy?

Odpowiedź: Wiara ponad wiedzą jest wiarą wbrew wiedzy. Natomiast wiara poniżej wiedzy to kiedy wymyślasz sobie wiarę, która nie wymaga żadnej pracy nad sobą.

Pytanie: Czyli powinniśmy upewnić się, że sprawiedliwy jest na pewno sprawiedliwym?

Odpowiedź: Nie, absolutnie nie jest to konieczne. Wiara ponad wiedzę może powstać bez żadnego związku między człowiekiem a jego nauczycielem.

Pytanie: Jak w dziesiątce znajdujemy sprawiedliwego, za którym podążamy?

Odpowiedź: Musicie zwrócić się do nauczyciela, który was uczy, i podjąć takie działania, które was do niego przywiążą, by móc podążać za jego słowami jak za prawdą.

Z lekcji na podstawie notatek Rabasza, 08.05.2024


Nie trzeba wstydzić się Stwórcy

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jak otworzyć się na Stwórcę, jeśli wstyd za swoja niedoskonałość nie pozwala tego zrobić?

Odpowiedź: To są twoje naprawy. Stwórca i tak wszystko wie. Nie ukrywasz przed Nim niczego. Tylko przed sobą. Dlatego zrelaksuj się i wyobraź sobie, że jesteś nagi przed Stwórcą. Nie musisz się Go wstydzić.

Z lekcji według artykułu z księgi „Szamati”, 07.05.2024


Znaczenie rozpowszechniania Kabały

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Co daje człowiekowi rozpowszechnianie Kabały?

Odpowiedź: Prawdziwym rozpowszechnianiem jest przyciągniecie oderwanych od ciebie dusz, pragnień do połączenia i dalszej pracy z nimi w celu osiągnięcia zjednoczenia.

Człowiek rozpowszechnia ideę jedności świata tym pragnieniom, które czują, że są jakby poza nim. A gdy tylko zaczynają to dostrzegać, łączy się z nimi w nauczaniu, w jednoczeniu, i robi wszystko, aby osiągnąć razem z nimi jedną zjednoczoną całość.

W zasadzie samo rozprzestrzenianie pochodzi z wewnętrznego pragnienia zjednoczenia wszystkich. Ale oprócz tego, konieczna jest jeszcze praca zewnętrzna, ponieważ inaczej nie można zbliżyć się do człowieka.

Dlatego trzeba dawać mu coś zewnętrznego, ponieważ żyjemy w świecie materialnym, czyli w takich pragnieniach, które manifestują się między nami w postaci projekcji ciał, obiektów, książek, komputerów i tak dalej.

Musimy wykorzystać te projekcje pragnień w naszej wyobraźni, czyli materialne obiekty, materię. Jak jest przez nas postrzegana, tak musimy ją wykorzystać, chociaż w rzeczywistości nie istnieje, po prostu tak rysują nam nasze pragnienia.

Z rozmowy „Zadzwonił mój telefon. Sens rozpowszechniania Kabały”