Artykuły z kategorii

Co to jest duchowy ekran?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Co oznacza duchowy ekran? Czym jest to ustawienie wewnątrz mnie, które pozwala mi dokonać właściwego wyboru?

Odpowiedź: Ekran oznacza, że kieruję się nie własnym zdaniem, lecz tym, co jest ponad nim. Tylko zgodnie z tą zasadą oceniam, mierzę, rozważam możliwość otrzymywania i obdarzania. Nazywa się to pracą z ekranem.

Pytanie: Czy można powiedzieć, że ekran jest tym, czego uczymy się w Kabale, kiedy budujemy parcuf?

Odpowiedź: Kiedy stawiamy ekran naprzeciw światła, jest znacznie większy, niż sobie wyobrażamy. A pragnienie, które odkrywa się w nas pod ekranem, też jest ogromne.

Odpychamy od siebie wyższe światło, nie chcemy go przyjąć. Dopiero po tym, jak odgradzamy się od światła za pomocą ekranu, możemy decydować, w jaki sposób przyjąć światło, ile, po co, w jakim celu.

Pytanie: Czyli okazuje się, że w każdym przypadku powinniśmy wybierać pracę ponad wiedzę?

Odpowiedź: Oczywiście, na wszystkich duchowych stopniach jesteśmy zobowiązani do pracy wiarą ponad wiedzę.

Z lekcji na podstawie notatek Rabasza, 23.06.2024


Poręczenie – dla całego świata

каббалист Михаэль Лайтман Mędrcy w obrazowy sposób porównali wzajemne poręczenie do dwóch ludzi płynących w jednej łódce, kiedy jeden z nich postanowił wiercić dziurę w dnie łódki, drugi zapytał po co to robi, odpowiedział: „Co cię to obchodzi? Przecież wiercę dziurę pod sobą, a nie pod tobą”. Na co drugi odpowiedział: „Głupcze! Przecież jesteśmy w jednej łódce, utoniemy razem”.

Tak że ci niegodziwcy, pogrążeni w miłości do samych siebie, stawiają w ten sposób żelazną barierę, która nie pozwala uczniom Kabały nawet rozpocząć realizacji jej w wymaganym stopniu: „kochaj bliźniego jak siebie” – co jest drabiną prowadzącą do zjednoczenia ze Stwórcą. Jakże trafnie mędrcy powiedzieli w podanym przykładzie: „Głupcze! Będąc w jednej łodzi, utoniemy razem”.

Toniemy razem z naszym światem. Dlatego w naszym pokoleniu musimy jak najszybciej uratować się przed tym, czyli zrozumieć, jak dokonać naprawy.

Dlatego rabin Elazar, syn Raszbi, który napisał Księgę Zohar, posunął się jeszcze dalej w kwestii poręczenia, stwierdził, że nie tylko naród Izraela, nie tylko ta grupa, która kiedyś otrzymała system Abrahama, jest odpowiedzialna za siebie wzajemnie, ale także wszystkie narody świata.

Zatem wszystkie narody świata również podlegają warunkowi wzajemnego poręczenia. Dlatego musimy wszystkim wyjaśnić i zachęcać wszystkich do tego.

Z lekcji na temat „Wzajemne poręczenie”