Program życia, cz. 3

каббалист Михаэль ЛайтманPrzepustka w świat przyszły

Pytanie: Jakie właściwości trzeba zmienić, aby wejść w nowy nieograniczony świat? Przecież każdy z nas posiada różne właściwości.

Odpowiedź: Wszyscy mamy wspólną właściwość – egoistyczne pragnienie, które nas ciągle zmusza do myślenia o własnej przyjemności.

Żyjemy z taką właściwością i nie chcemy jej zmieniać, bo nie znamy niczego innego oprócz chęci większego napełnienia siebie. Zazdroszcząc innym ich przyjemności, chcemy tego samego i w ten sposób się rozwijamy.

To było zasadą rozwoju naszego świata w przeszłości, ale dziś to się kończy. Pragnienie zanika, bo widzimy, że taki rozwój jest bezsensowny. Jaki jest sens w tej niekończącej się pogoni za nowymi przyjemności, jak wiewiórka w kołowrotku?

Człowiek rozczarowuje się takim życiem, widząc, jak cały czas jest wykorzystywany poprzez reklamy. Nie rozumiemy, po co żyjemy, i dlatego tak rozprzestrzeniają się leki przeciwdepresyjne i narkotyki. Jeśli przed nami nagle nie pojawi się jakiś nowy cel, nowe możliwości, to z czasem taki los czeka całą ludzkość.

I wtedy będziemy się radować z tego, że rozczarowaliśmy się tym starym światem, widząc, że jest nic nie wart. Kabała oferuje nam wejście w inny świat. Całe nasze dotychczasowe życie przez ostatnie dziesiątki lat dane nam było tylko dla tego, abyśmy zachcieli się od niego uwolnić. Dziś jesteśmy w piekle, ale jest też inny świat, który nazywa się rajem.

Możemy wejść do tego raju, to jest bardzo proste. Trzeba tylko otworzyć swoje serce dla innych i połączyć się ze wszystkimi. Na razie nawet nie ze wszystkimi, a tylko z tymi ludźmi, którzy też chcą wejść w ten nowy, wspaniały świat.

Pytanie: Co to znaczy otwierać swoje serce dla pozostałych?

Odpowiedź: To znaczy stać się jednym człowiekiem z jednym sercem, połączyć serca. To jest warunek wejścia w przyszły świat. Jest to jedyna właściwość, którą musimy zmienić w sobie: otworzyć swoje zamknięte serce.

Ciąg dalszy nastąpi…

Z rozmowy o nowym życiu, 08.09.2015