Gdzie znajduje się Wyższy Świat?

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Nasze życie jest takie prymitywne: praca, dom, kolacja, spanie, by obudzić się rano i znowu pójść do pracy. A Pan opowiada o jakimś „Wyższym Świecie“.

Chciałbym go zobaczyć, ale kiedy patrzę do góry, widzę tylko sufit. Czy można coś zmienić w moim życiu? Gdzie jest ten „Wyższy Świat“?

Odpowiedź: Mówiąc o wyższym świecie, znajdującym się nad naszym światem, Kabała nie ma na myśli zwykłej wysokości, jakby był to sufit lub gwiazdy na niebie.

Mowa jest o wysokich wewnętrznych właściwościach człowieka. Bywa, że mówimy: „Jaki wielki człowiek, on jest większy niż inni“, ale nie mamy na myśli jego wzrostu. Napoleon miał 1,5 metra wzrostu, a przy tym był wielką osobowością. Dlatego na początku należy wyjaśnić, co znaczy „wysoki“ i „niski“.

Wyższy“ w kabale – oznacza „wyższe“ właściwości. Wyższe właściwości – to oddanie, miłość, połączenie. A jeżeli nazywamy człowieka niskim i niegodziwym, to mamy na myśli jego paskudne właściwości, a nie wzrost.

Dlatego nazywamy duchowy świat – wyższym światem, ponieważ króluje w nim miłość i jedność. I zbliżyć do niego można się tylko za pomocą połączenia.

Dlaczego nie odczuwamy Stwórcy? Ponieważ nie ma połączenia miedzy nami. Jeśli chcemy poczuć moc, która obejmuje i zawiera cały wszechświat, to także powinniśmy połączyć się i stać się jednym.

Kabała mówi, że nawet jeśli dziesięć osób połączy się, jak jeden człowiek, to oni odczują wyższą siłę, wyższy świat.

To połączenie staramy się realizować w grupach kabalistycznych.

W tym znajduje się istota metody opisanej w oryginalnych kabalistycznych księgach: Ari, Baal HaSulama, w księdze Zohar.

Z programu radiowego 103FM, 6.09.2015