Gdy cel jest ważniejszy od ciosów

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Jak postrzegać pozytywne wrażenia w naszym świecie? Jako zło? Przecież one odciągają nas od skoncentrowania się na Kabale.

Odpowiedź: Rzeczywiście, należy bardzo wyraźnie dostrzegać pozytywne wpływy i bać się, aby nie odwiodły nas w przeciwnym kierunku. Naturalnie, wszelkiego rodzaju przyjemności i komfort może bardzo poważnie zaszkodzić.

A zło, wręcz przeciwnie, popycha do uświadomienia sobie jego przyczyny i do celu istnienia, podczas gdy, jakoby dobry wpływ może odciągnąć człowieka od celu.

Pytanie: Okazuje się, że wygrana w lotto dwóch milionów jest gorsza niż na przykład wezwanie na policję?

Odpowiedź: Oczywiście. Wezwanie na policję tak wstrząsa człowiekiem, że on natychmiast zaczyna szukać Stwórcy: gdzie, dlaczego, co? A jeśli wygrywa dwa miliony, to jest to problem. Jak teraz człowiek może nie tylko zniwelować te dwa miliony, a zrobić z nich problem?

Nie jest to łatwe i możliwe tylko wtedy, gdy otrzymuje się ze względu na obdarzanie. To znaczy tutaj jest już konieczne skrócenie, ekran itd. To jest bardzo złożony system.

Pytanie: Przypuśćmy, że człowiek otrzymuje jakieś ciosy w postaci negatywnej siły i natychmiast zwraca się do Stwórcy. I co z tego? Przecież to jest egoistyczne zwracanie. Czy w ten sposób on robi postępy?

Odpowiedź: To nim wstrząsa. Pytanie brzmi, w jaki sposób on zwraca się do Stwórcy i co z tego robi. Po pierwsze, musi podziękować Stwórcy za to, że On przypomniał mu o Sobie. Dzięki temu ciosowi Stwórca, jakby wezwał go i on odpowiedział.

Pytanie: Czyżby tak się działo? Przecież to nienaturalne?

Odpowiedź: Jeśli cel ważniejszy jest dla mnie niż ciosy, to jest to naturalne.

Z lekcji w języku rosyjskim, 14.10.2018