Wpływ środowiska: świadomy i nieświadomy

каббалист Михаэль Лайтман Komentarz: Wspólne studiowanie Kabały jest bardzo ważnym warunkiem, bez którego cała nauka sprowadza się do mechanicznego zapamiętywania terminów.

Odpowiedź: Wspólne studiowanie jest konieczne, przecież musisz się kształcić, zmieniać się za pomocą szczególnej właściwości, zwanej „wyższą siłą”, „wyższym otaczającym światłem”.

Musisz przyciągnąć je do siebie, aby wpływało i zmieniało cię prawidłowo, czyniąc z ciebie istotę duchową. Duchową w tym sensie, że zmieniłoby twoje właściwości z otrzymywania na obdarzanie, z właściwości ziemskich na duchowe.

Dlatego, aby ściągnąć na siebie otaczające światło, które naprawi, zmieni cię, sprawi, że staniesz się odwrotny, zamiast otrzymującego – będziesz obdarzającym, zamiast nienawidzącego – kochającym, musisz być pod poważnym wpływem otaczającej grupy.

Co więcej, musisz osobiście poprzez swoje wysiłki podstawić się pod ten wpływ, ciągnąć się „za uszy” do grupy, robić tak za pomocą wszelkiego rodzaju środków, by się w niej znajdować, pod wpływem przyjaciół, aby oni komenderowali tobą, formowali cię jak z kawałka ciasta formuje się bułeczki, a następnie wypieka – aby oni zrobili z ciebie taką, jaką chcą formę!

Pytanie: Czyli, to nie dzieje się automatycznie?

Odpowiedź: Tylko poprzez wysiłek.

Pytanie: Czy powinienem sam tego chcieć?

Odpowiedź: Jasne, że tego nie chcesz. Ale chcesz, żeby oni Ci to zrobili.

Pytanie: A jeśli wziąć zwykłe egoistyczne środowisko, to ono automatycznie wpływa na mnie, nawet bez moich wysiłków?

Odpowiedź: Oczywiście! Przecież cały czas przebywasz w różnym środowisku: w pracy, w firmach itd. Nawet, jeśli idziesz do dużego sklepu i wszyscy kupują tam wszystko, automatycznie to na ciebie wpływa.

Nie musisz podejmować wysiłków, aby oni wpływali na ciebie, dlatego że twój egoizm został ci dany od początku, on pracuje w tobie automatycznie i wykorzystujesz to w naturalny sposób. Ale, by uzyskać zupełnie inną właściwość anty-egoistyczną, potrzebujesz wysiłku.

Komentarz: To znaczy, żeby nabyć właściwość Stwórcy muszę wejść do środowiska, które kultywuje tę właściwość. A żeby przyjaciele pokazali mi ważność tej właściwości, muszę się bardzo mocno napocić, poważnie popracować.

Odpowiedź: Pozwól im na siebie wpływać. Nie trzeba nic więcej. Jednocześnie nie powinny cię interesować ich właściwości. Interesuje cię tylko ich stosunek do celu.

Z programu TV „Podstawy Kabały”, 04.02.2019