Rozwój Reszimot w historii
Pytanie które otrzymałem: Proszę zademonstrować mi w praktyce, w oparciu o przykłady z historii, w jaki sposób zmieniają się Reszimot ?
Moja odpowiedź: Periodyczne zmiany naszego nastawienia do życia podyktowane są zmieniającymi się w nas “genami” (słowo Reszimot pochodzi od hebrajskiego słowa Roszem i oznacza “zapis”). Etapy zmian egoizmu zapisane są wewnątrz każdego z nas od samego początku, gdy wspólna, pojedyncza dusza podzieliła się na wiele dusz.
Reszimot ujawniają się w nas nieprzerwanie w porządku rosnącym: 0-1-2-3-4. Dlatego w początkowych stadiach ich urzeczywistniania się w nas, wywoływały one tylko niewielki egoizm; w swych poprzednich wcieleniach byliśmy „naiwni i prostoduszni” – byliśmy niewolnikami i panami. Później, gdy zaczęły przejawiać się w nas bardziej rozwinięte Reszimot, gdy rodziliśmy się w kolejnych epokach, chcieliśmy więcej wolności, więc staliśmy się poddanymi i sługami. Kobiety wydawane były za mąż bez ich zgody i było to powszechnie akceptowane. Kochały one swoich mężów ponieważ ich niewielki egoizm nie stawał im na drodze. Takie obowiązywały zasady.
Następnie gdy zamanifestowały się w nas bardziej rozwinięte Reszimot, zapragnęliśmy być “wolnymi” pracownikami do najęcia, pracodawcami, a nie panami. Zażyczyliśmy sobie wolności i równości (włączając w to kobiety), i tak dalej.
Reszimot pobudzają w nas pragnienia, a pragnienia inspirują umysł, aby osiągnąć to czego pragniemy. Dzisiaj widzimy narody, w których uzewnętrzniły się różne Reszimot w tym samym czasie i dlatego nie żyjemy w jednej strefie kulturalnej, lecz w różnych kulturach i ustrojach. Jednak globalizacja powoduje szybką realizację Reszimot w każdym człowieku z osobna jak i u wszystkich ludzi razem.
Pod kątem wyboru:
- małżeństwo (dobrowolne - z miłości lub z przymusu - porywając pannę młodą, płacąc wykupne, wychodząc za mąż z rozkazu ojca , i tak dalej),
- władza (narzucona - chociaż później zaakceptowana i kochana, tak jak w Rosji aż po dziś dzień; poprzez wybory lub dziedzictwo),
- miejsce zamieszkania (przywiązanie do jednego miejsca, pozwolenie na pobyt, system paszportowy, swobodne podróżowanie),
- stosownie do innych przejawów można określić, które Reszimot zostało zrealizowane w narodzie albo cywilizacji.
Dyskusja | Dodaj komentarz