Poczuć życie!

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Czy w Pana duchowym rozwoju był czas, kiedy wszystko wydawało się być bez sensu? I co Pana nawracało na drogę?

Odpowiedź: Kabalista przechodzi przez to każdego dnia! Na dowolnym poziomie! W Księdze Zohar opisuje się, jak trudne stany przechodził rabin Szymon i jego wielcy towarzysze, którzy napisali tę księgę.

Widziałem to u swojego nauczyciela, kiedy znajdował się w takim stanie, że nie mógł nawet poruszać się lub otworzyć oczu. Nie miał on sił, one go opuszczały!

Nie ma ani jednego, nawet największego kabalisty, który codziennie nie doświadczałby na swojej drodze przeciwstawnego stanu – od największego minusa do największego plusa. Właśnie poprzez nie on porusza się do przodu, jak prawą i lewą nogą, prawa i lewa linia.

Oto takie stany przechodzą ludzie idący drogą prawdy, ponieważ osiągnąć każdy stopień wzniesienia można tylko wtedy, gdy początkowo czujesz jego pustkę, bo całą wiedzę buduje się na porównaniu ciemności i światła.

Dlatego rozczarowanie w życiu – swoimi uczuciami, swoją pracą, swoją misją, wszystkim, co robisz i dlaczego istniejesz – jest naturalne i konieczne. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie odepchnąć się od tego i wznieść się wyżej.

Nie bójcie się tych stanów! Powinniście tylko wzmocnić swoje relacje z odpowiednim środowiskiem. I wtedy zobaczycie, jak te stany są błogosławione.

Tak więc, polecam wam wielkie rozczarowania i wraz z tym – jeszcze większe napełnienia! I wtedy poczujecie życie!

Z lekcji w języku rosyjskim, 25.10.2015