Od czego zależy droga dusz?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jeżeli wszystko zaplanowane jest z góry przez Stwórcę, to co uważane jest za błąd na duchowej drodze i w studiowaniu Kabały?

Odpowiedź: Człowiekowi pozostaje wolność wyboru, wolność woli. W każdym przypadku i tak dojdziemy do swojego ostatecznego punktu, przecież on pierwotnie już został dla nas ustalony,  ale nie droga do niego. Określając swoją drogę, człowiek jednocześnie określa drogę innych dusz, które od niego zależą, ponieważ istniejemy w integralnym systemie.

Dlatego w takiej mierze, w jakiej zachowuje się niewłaściwie, on negatywnie wpływa na los innych ludzi. Naturalnie, to wraca do niego z wielokrotnie większą ujemną dokładką.

Chociaż z jednej strony wszystko jest określone z góry, ale z drugiej strony wszystko zależy od człowieka – każdy konkretny moment. Gdyby człowiek był tego świadomy, to nie wiedziałby, dokąd uciec. Dlatego jest to przed nim ukryte.

Komentarz: W niektórych filmach pokazuje się, jak człowiek nagle zaczyna rozumieć, że każdy jego postępek wpływa na innych, i natychmiast „zamiera”.

Odpowiedź: Ale tutaj zamieranie nic nie pomoże, przecież w takim stopniu, w jakim zamiera jest nieaktywny i oczywiście, tym również wpływa na wszystkich.

Z lekcji w języku rosyjskim, 24.09.2017