Nadszedł czas, aby pracować mniej

каббалист Михаэль Лайтман Komentarz: Na świecie spadły ceny ropy naftowej, dlatego wiele państw próbuje przedsięwziąć różne kroki, aby zaoszczędzić, gdzie tylko można. Na przykład w Wenezueli, w celu zaoszczędzenia energii elektrycznej, skraca się dzień pracy urzędników. Teraz będą pracować od 7:30 do 13:00

Odpowiedź: Dzisiaj wszystko co materialne staje się coraz tańsze, dostępne. W związku z tym nie może być głodu. Wręcz przeciwnie, nastanie powszechna obfitość, która nikomu nie będzie potrzebna. Ludzie zaczną się ograniczać do prostej, materialnej konsumpcji. Oczywiście, świat wpadnie w ogromne bezrobocie, które będzie likwidowane przez wprowadzenie specjalnych dopłat: otrzymywanie przez wszystkich obywateli stałego wynagrodzenia lub zasiłku, nie zobowiązującego ich do pracy. Ludzie będą otrzymywali pieniądze pomimo tego, że nie będą pracowali. To po pierwsze.

Po drugie, trzeba zrobić tak, żeby byli zobowiązani do odbycia właściwego wychowania i edukacji, a nie spędzania czasu bezczynnie.

Przecież jeżeli dzisiaj nie muszę iść do pracy i zabezpieczony jestem na całe życie, to okazuje się, że nie muszę uczyć się ani w szkole, ani na uniwersytecie, zdobywać specjalizacji i w ogóle robić czegokolwiek. Znaczy będę siedział w domu, oglądał telewizję, stukał na komputerze albo w telefonie i to wszystko. Dlatego tutaj obowiązkowo potrzebne jest przymusowe wychowanie i edukacja.

Mam nadzieję, że część ludzi, która będzie zwalniana, przekwalifikuje się na nauczycieli i wychowawców, a część – w uczących się i zaczną w ten sposób doprowadzać się do wymaganego poziomu duchowego.

Edukacja będzie ukierunkowana na to, żeby wychować każdego na człowieka, w poprawnym tego słowa znaczeniu: nie dwunożne, wyprostowane zwierze, które korzysta z mrocznych instynktów, współczesnej broni i narkotyków, a człowieka, który rozumie swoje przeznaczenie i powinien osiągnąć je w połączeniu z takimi jak on.

Naprawdę mam nadzieję, że państwa będą zdawały sobie sprawę, że to jest ich jedyny ratunek, gdyż w przeciwnym razie pochłoną same siebie.

Pytanie: Taki będzie nacisk państwa – zmusić człowieka do samowychowania?

Odpowiedź: Państwo to organ przymusu. Ono powinno wywierać nacisk na ludzi, żeby zrobić z nich obywateli. W przeciwnym razie widzimy, co się dzieje. Europa staje się negatywnym przykładem dla świata, podczas gdy jeszcze 30-40 lat temu była pozytywnym przykładem. A wszystko dlatego, że Europejczykom dano możliwość bezpłatnego zasiłku, bez jakiejkolwiek pracy. Każdy może zobaczyć, do czego to prowadzi. Tak więc mamy przed sobą przykład. Dlatego trzeba będzie wprowadzić przymusową powszechną edukację społeczeństwa i to będzie najważniejszym prawem w państwie.

Z programu TV „Aktualności z Michaelem Laitmanem“, 29.02.2016