Klęski żywiołowe, i rola człowieka

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Jaka jest rola człowieka w przyrodzie?

Odpowiedź: Rola człowieka – to zrozumieć, że jest on centrum przyrody, jej koroną, i jest zobowiązany czynić tak, żeby cała przyroda doszła do stanu doskonałej harmonii, bez jakichkolwiek katastrof, i była w absolutnym, wiecznym, pełnym spokoju.

Pytanie: Czy działalność człowieka wpływa na występowanie różnych katastrof?

Odpowiedź: Katastrofy – to brak naszej pracy nad sobą, dlatego, że w końcu wszystko gromadzi się w człowieku. Przezwyciężając egoizm poprzez połączenie z innymi ludźmi, w wspólny dobry system, człowiek wpływa na przyrodę tak, że wszystkie katastrofy, wszystkie niepożądane zjawiska znikają.

Istniejemy w jednym integralnym systemie. Nieożywiony, roślinny, zwierzęcy, i ludzki poziom natury znajduje się wewnątrz niego, i przedstawia sobą zamknięte koło, kulę, sferę.

A my jesteśmy najważniejszą częścią tej sfery, najwyższym etapem rozwoju. Jeśli doprowadzimy siebie do równowagi, i harmonii między sobą, to wtedy zrównoważymy całą resztę natury. Dziś już o tym mówią naukowcy.

Jeśli nam się to uda, to natura praktycznie natychmiast wyzdrowieje, tak wielka jest nasza siła, która może, ​​albo szkodzić, albo naprawić świat.

Pytanie: Jak może to zrozumieć zwykły człowiek?

Odpowiedź: Kiedy jemu będzie tak źle, że zacznie dusić się z beznadziejności, wtedy będzie zmuszony zająć się swoją naprawą, nawet niczego nie rozumiejąc. Ale teraz my, kabaliści, staramy się zrobić tak, że zanim człowiek dojdzie do tej granicy, on z góry będzie świadomy konieczności połączenia, i w taki sposób zapobiegnie swoim cierpieniom.

Pytanie: A co się stanie ze zniszczoną ekologią, z tonami plastiku w ziemi?

Odpowiedź: Wszystko natychmiast zostanie przerobione, pochłonięte przez naturę, i pojawi się przed nami w najdoskonalszej, sterylnej formie!

Pytanie: To brzmi fantastycznie! Gdzie to wszystko zniknie?

Odpowiedź: To nie ma znaczenia! Siły natury wykonają swoją pracę, wszystko się natychmiast zrównoważy. Przy czym świat dojdzie do takiego balansu, do takiej jedności, do takiej harmonii, której nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić! To będzie zupełnie inny świat!

Pytanie: Jak jednak zrealizuje się oczyszczenie zanieczyszczonych oceanów, i ziemi?

Odpowiedź: Nawet o tym nie myślę. Do działania przystąpią takie siły natury, których na razie nie możemy sobie wyobrazić: siła obdarzania, siła miłości, moc absolutnie nowego wzajemnego związku.

Nie dosięgną tych sił swoją mocą takie małe reakcje, jak termojądrowa i inne. Są to zupełnie nowe właściwości natury, o których dziś ani fizycy, ani biolodzy, ani inni naukowcy nie mają pojęcia.

Komentarz: To znaczy, że śmieci zamienią się w kopaliny użyteczne?

Odpowiedź: Nie będziemy nawet potrzebować kopalin użytecznych. Będziemy istnieć na zupełnie innym poziomie! Nam już nie będzie potrzebny ten świat. Wejdziemy w poczucie zupełnie innego systemu interakcji sił – w świat wyższej harmonii.

Z programu TV „Rozmowy z Michaelem Laitmanem”, 18.08.2015