Jedyne źródło wszystkich myśli i uczuć

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Co to znaczy myśleć i rozważać? Czy powinienem po prostu siedzieć i myśleć, że chcę osiągnąć duchowość? Czy tu ma się na myśli moje działania wobec przyjaciół?

Odpowiedź: Działanie jest bardzo proste: wszystkie moje myśli i uczucia powinny mieć jedną podstawę – Stwórcę. To, co myślę i czuję rodzi, ożywia i wkłada we mnie On. Cokolwiek by się ze mną stało, albo we mnie przejawiało, to wszystko robi Stwórca.

Dlatego wskazane jest, aby stale być w myśli, że „nie ma nikogo oprócz Niego”. I jeśli dążę do takich samych myśli i uczuć moich przyjaciół i staram się zjednoczyć wszystkie nasze serca i rozum, to wtedy łączymy wszystkie nasze wysiłki między sobą i otrzymujemy ogromny wspólny wysiłek, jedno wielkie serce i jedną wielką głowę, w której chcemy poczuć Stwórcę, jako Źródło, jako pierwotną przyczynę naszych uczuć i naszego rozumu.

Jeśli w taki sposób uporczywie domagamy się, aby On odkrył się nam, jako przyczyna naszych myśli i uczuć, to bardzo szybko dochodzimy do stanu, kiedy z pomocą wyższego światła Stwórca zaczyna się przejawiać w nas.

Z lekcji w języku rosyjskim, 11.02.2019