Jedno prawo miłości dla całego świata

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Dlaczego nagle zaczynamy walczyć i zabijać się nawzajem, jeśli nie są nam potrzebne  cudze terytoria i zagraniczni pracownicy, i każdy kraj może produkować sobie wszystko co niezbędne?

Odpowiedź: A z jakiego powodu kłócisz się ze swoją żoną: zwykle z powodu jakiejś bzdury, nie mającej żadnego znaczenia. I tak samo kłócą się między sobą kraje, ponieważ nasz egoizm, nienawiść, tkwiąca w człowieku, nie daje nam żyć spokojnie i polubownie.

Człowiek został stworzony ze złą, egoistyczną naturą. I dlatego wychodzi na to, że my, jakby już nie zależymy od siebie wzajemnie, a z drugiej strony, jesteśmy gotowi pożreć jeden drugiego. I rozwiązanie jest możliwe tylko poprzez połączenie ponad wszystkimi różnicami naszych charakterów, żeby „wszystkie przestępstwa pokryła miłość“.

Pytanie: Co się stanie z dwoma tysiącami państw, na które rozdrobni się świat?

Odpowiedź: Wszystkie te dwa tysiące państw przyjmie jedno prawo, zobowiązujące połączyć się ponad wszystkimi różnicami narodowymi. I pozwoli to uczynić tylko specjalna edukacja, podnosząca człowieka ponad jego egoizm.

Pytanie: Jak będzie czuł się człowiek, żyjący w jednym z tych dwóch tysięcy krajów?

Odpowiedź: Człowiek będzie czuł, że istnieją w nim dwie części. Jedna część – to jego naturalny, zły początek, płonący w nim egoizm, nienawistny dla niego samego. A on zechce być ponad tym egoizmem, ponad swoimi instynktywnymi, egoistycznymi skłonnościami, i nad nimi zjednoczyć się z innymi.

Tak dojdziemy do spokojnego i szczęśliwego życia, do pełnego dobrobytu. Będziemy czuć się, jak w rajskim ogrodzie, ale pod ziemią którego, płonie piekielny ogień. Jedno nie jest możliwe bez drugiego.

Z rozmowy o nowym życiu, 06.08.2015