Istota nauki Kabały cz.4

каббалист Михаэль ЛайтманŚrodek poznania Stwórcy

Pytanie: Kabaliści nauczają tego, że odczucie Stwórcy jest niczym innym jak odczuciem naszego połączenia między sobą. Czy oznacza to, że Stwórca odkrywa się nie we mnie, a w związku między mną a innymi ludźmi?

Odpowiedź: Jest to tylko wspomagajace narzędzie dla odkrycia Stwórcy. Chodzi o to, że Stwórca przedstawia obdarzającą, napełniającą, rozwijającą siłę. Stwórca działa z siebie.

Aby Go poczuć, musimy rozwinąć w sobie podobną, adekwatną siłę, która będzie oddawać, napełniać. Takiej siły w nas nie ma. Mamy tylko siłę otrzymywania.

Dlatego najważniejszą rzeczą dla poznania Stwórcy jest stworzenie w nas siły obdarzania, oprócz tej którą mamy siłę otrzymywania. Przy czym, niczego w sobie nie zmieniamy, pozostając takimi samymi jakimi jesteśmy, tylko dopełniamy siebie innymi siłami.

Rozwijając w sobie siłę obdarzania, zaczynamy odczuwać w niej wszystko zgodnie z prawem podobieństwa do Stwórcy. Podobnie jak zgodnie z prawem podobieństwa odczuwamy to, co istnieje wokół nas, w naszych otrzymujących właściwościach, tak samo możemy poczuć Stwórcę we właściwościach obdarzania które zaczynamy rozwijać.

A sformowanie tych właściwości jest możliwe tylko w określonych okolicznościach połączenia między nami. Wtedy kiedy zbieramy się w grupy, studiujemy Kabałę. Uczymy się i wyjaśniamy w jaki sposób możemy być między sobą połączeni. Właśnie w tym połączeniu zaczynamy budować taki system, który nazywa się właściwością obdarzania. Tylko taki system może uchwycić właściwość Stwórcy. Dlatego w nim, w naszym nowym organie zmysłowym, zaczyniemy Go odczuwać.

Ciąg dalszy nastąpi…

Z programu TV „Podstawy Kabały”, 12.11.2018