Istota nauki Kabały, cz.1

каббалист Михаэль ЛайтманBezsilność wobec Natury

W pewnym określonym obszarze ludzkość odczuwa, że żyje. To, wewnątrz czego istniejemy nazywamy „nasz świat”. To otaczająca nas natura i jej poziomy: nieożywiony, rośliny, zwierzęcy i ludzie.

Nasz świat jest jakoś zarządzany, żyje zgodnie ze swoimi prawami. Badamy te prawa, staramy się znaleźć między nimi jakiś związek, jak na nas wpływają, w jaki sposób my możemy wpływać na nie, na właściwości natury, podporządkować sobie naturę, sprawić, by nam było wygodnie istnieć na tym świecie.

W wyniku naszego rozwoju, który już przez wiele tysięcy lat trwa na ziemi, dochodzimy do wniosku, że niewiele jednak wiemy o naszym świecie, przecież mają w nim miejsce takie wydarzenia, których nie możemy przewidzieć, istnieją takie siły, z którymi w żaden sposób nie możemy sobie poradzić. A one mają na nas straszny wpływ, przerażając nas i stawiając w takim położeniu, że czujemy się mali, pokrzywdzeni.

Pomimo osiągnięć nauki nie wiemy, kiedy i gdzie nastąpi nagle trzęsienie ziemi lub huragan, i jakie szkody wyrządzi. Krótko mówiąc istnieją ogromne siły natury, które sprawiają nam wielkie kłopoty, a my nie możemy z nimi nic zrobić.

Nie możemy nic zrobić z naszym życiem, stworzyć dobrego społeczeństwa, właściwej interakcji między małżonkami, dziećmi, rodzicami. Nic nie możemy zrobić z tym, że jesteśmy ograniczeni w swoim życiu, słabi wobec natury, i siebie nawzajem. Jesteśmy bezsilni wobec życia i śmierci, i to nas bardzo przygnębia, podświadomie poniża nas.

Krótko mówiąc, żyjemy w świecie, o którym nic nie wiemy.

Komentarz: Czyli istnieją jakieś algorytmy, według których natura nas rozwija, ale my ich nie znamy.

Odpowiedź: I nawet gdybyśmy trochę je znali, a stopniowo je poznajemy, to nam nie pomaga w zarządzaniu. Cały rozwój ludzkości sprowadza się tylko do tego, że w jakiś sposób chronimy się przed negatywnymi wpływami natury, ale nic więcej.

Człowiek odkrywa, że istnieje w systemie sił, które dominują nad nim na wszystkich poziomach. Nie możemy nic zrobić ani w dziedzinie gospodarki, ani w relacjach rodzinnych, ani państwowych, ani w sferze ekologii, – w niczym. Właśnie w naszych czasach, kiedy osiągnęliśmy taki rozkwit, taką moc, takie zrozumienie natury, tylko przekonujemy się, że jesteśmy bardzo słabi i jej nie znamy.

Ciąg dalszy nastąpi …

Z programu TV „Podstawy Kabały”, 12.11.2018