Idź i szukaj

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Kiedy przyszedł Pan po raz pierwszy do swojego nauczyciela on z pewnością natychmiast wyjaśnił Panu, co jest sensem życia?

Odpowiedź: Jeśli on by mi tak wyjaśnił… Kiedy po raz pierwszy przyszedłem do niego, to po jednej lub dwóch lekcjach zapytałem go, czy znajduję się w prawidłowym miejscu, aby osiągnąć sens życia. Szukałem do tej pory intensywnie i dlatego chciałem wiedzieć, czy warto inwestować w to całe życie.

Odpowiedź była bardzo prosta: „Idź i szukaj. Ja cię nie zatrzymuję, nie wyganiam, ale wiedz, że ty sam musisz sprawdzić i upewnić się, że to jest twoje miejsce“.

On nie starał się przekonywać mnie, że znajduję się we właściwym miejscu, gdzie mogę napełnić duszę i ciało, ponieważ i tak nie uwierzyłbym mu w to. Dlatego on odpowiedział: „Szukaj!”

Z tego zrozumiałem, że naprawdę znajduję się we właściwym miejscu – tam, gdzie cię nie oszukują a nauczają metody duchowego rozwoju. A dalej odkrywasz ją na sobie i sprawdzasz: tak czy nie. W tym jest istota nauki Kabały. Ona daje tobie w ręce narzędzia, ale reszta zależy od Ciebie.

Z lekcji w języku rosyjskim, 25.10.2015