Droga prowadząca do światła

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: We wszystkich starożytnych duchowych naukach istnieje pojęcie „duchowego oświecenia”. Czy istnieje takie pojęcie w kabale?

Odpowiedź: W kabale istnieje pojęcie „podświetlenia”, to jest małego światła, nie odkrywającego się w pełni. Dlatego nie nazywa się ono „światło”, a „podświetlenie – nie jest to całe światło, a skrócone. Istnieje wiele sytuacji, w których korzystamy z takiego skróconego światła.

Pytanie: Wiele starożytnych duchowych nauk mówi, że na przestrzeni pokoleń byli ludzie, którzy odkryli światło, i ten moment odwrócił cale ich życie. Oni doświadczyli tego, czego zwykli ludzie nie czują, i stali się oświeconymi ludźmi.

Zrozumieli, że celem ludzkiego istnienia jest poczuć to światło i że ich misją jest pomóc innym ludziom, aby je ujawnić. Aby to zrobić, stworzyli metody, którepo dziś dzień istnieją we wszystkich zakątkach ziemi. Co sądzi pan o tym, czy naprawdę wszystkie metody prowadzą do jednego światła?

Odpowiedź: Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni historii wielu ludzi odkryło światło, wyższą siłę, osiągając różne poziomy zrozumienia, głębi i wysokości. Odkryli je dzięki swojemu jedynemu dążeniu do miłości do bliźniego.

Spotkałem takich ludzi należących do różnych kultur: Żydów, chrześcijan, muzułmanów-sufi, buddystów. Ale zwykle trzymali się oni z dala od zwykłej religii. Wszyscy mówili o tym samym: że należy kochać ludzi i przez tę miłość zbliżyć się do światłości, do wyższej siły.

Nie mam na myśli różnych nowoczesnych mistyk, które mogą nawet zaszkodzić zdrowiu i spowodować zakłócenia w pamięci, ale wszystkie starożytne duchowe nauki mówią o miłości.

Możesz zapytać mnie, dlaczego wybrałem właśnie kabałę? Rzecz w tym, że znalazłem w kabale naukową metodę, która pozwala każdemu odnieść sukces. To jest coś, czego nie ma w innych metodach i dlatego, że w końcu wszyscy będą korzystać z metody kabały.

Rzeczywiście, wiele dróg prowadzi do Stwórcy, ale pośród nich istnieje taka metoda, która, po pierwsze, jest starsza niż wszystkie inne i przy tym jest ona naukowa i odpowiednia dla każdego. Nie wymaga od człowieka żadnych fizycznych działań. I jest potwierdzona tysiącletnim doświadczeniem jej zastosowania.

Dlatego zajmuję się kabałą i myślę, że w najbliższej przyszłości ludzkość będzie korzystać z tej metody po to, aby wydostać się z tego kryzysu, w którym się znajdujemy, i wyjść ku światłu.

Z rozmów o nowym życiu, 29.01.2015