Do nowego świata – rozsądną drogą

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Co się stanie ze światem, jeśli ludzkość będzie siedzieć z założonymi rękami?

Odpowiedź: Jeśli będziemy siedzieć z założonymi rękami, wtedy rozpocznie się trzecia wojna światowa. Mało pozostanie ludzi na kuli ziemskiej, a ci nieliczni, którzy przeżyją, będą musieli, tak czy inaczej, przyjąć metodę poprawnej współpracy między sobą i osiągnąć stan, w którym cała ludzkość podniesie się na wyższy poziom rozwoju.

Wyczerpaliśmy wszystko, co zostało nam dane na tej ziemi, na poziomie nieżywej, roślinnej i zwierzęcej przyrody. Teraz musimy wznieść się na poziom „człowiek”. Człowiek, Adam – podobny do wyższej siły, wyższej przyrody – to następny poziom egzystencji.

Widzimy, że zaszliśmy w ślepy zaułek i w nauce, i w kulturze, w sztuce, w rodzinie i w relacjach między sobą. Świat pogrąża się w narkotyki, czując marność i bezcelowość istnienia. Przestarzałe wzorce muszą być zastąpione nowymi.

Pytanie: Być może, rzeczywiście potrzebna jest trzecia wojna światowa, żeby zacząć jeszcze raz od nowa?

Odpowiedź: Po co? Przecież to wszystko można zrobić bez wojny. Na przykład, złe dziecko uczy się biciem, a dobre rozumie, że lepiej zrobić to w dobry, szybki sposób.

Kabała mówi nam o tych dwóch możliwościach, po to została nam darowana, żeby dojść do następnego etapu nie automatycznie, poprzez ciosy, jak przez tysiące lat zmuszała nas do tego ewolucja, a rozsądną drogą.

Z programu radiowego „Echo Moskwy“, 25.11.2015