Dążyć do prawdy

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Znam ludzi, którzy za pomocą praktyk duchowych i rezygnacji z pragnień żyją dla dobra boskości i świetnie przechodzą do świata duchowego. Ale żaden z nich nie zajmuje się Kabałą. Dlaczego twierdzi Pan, że tylko za pomocą Kabały możliwe jest poznanie Stwórcy?

Odpowiedź: Ja nic nie twierdzę i z nikim się nie spieram. Posiadam swoją wiedzę. Jeśli ktoś chce ją opanować, może uczyć się z tego materiału, który umieściliśmy w Internecie. A spierać się, jaką metodą lepiej jest się zajmować i jak ją opanować – nie chcę.

Dlaczego miałbym przekonywać kogoś, czy ma rację, czy nie? W takim stopniu, w jakim człowiek dąży do prawdy, on znajduje swoją metodę, porusza się dalej i idzie naprzód.

Najważniejsze to nie zatrzymywać się. Dlatego, czym byś się nie zajmował, radzę ci tylko jedno: kontynuuj zagłębianie się, rozszerzanie się i nie bój się niczego.

Tora/Kabała nie popiera rezygnacji z egoizmu, dlatego że on jest naszą materią. Im bardziej go używamy, tym bardziej mamy możliwość podnieść się.

W odróżnieniu od religii i większości duchowych praktyk Kabała używa egoizm, przy czym radośnie, jak prezent od Stwórcy. Wszakże właśnie egoizmem człowiek i całe stworzenie różni się od Stwórcy. A jeśli zechcemy zniszczyć ego albo anulować pragnienie samo w sobie to, co z nas pozostanie?

Z lekcji w języku rosyjskim, 18.03.2018