Czy istnieje ochrona z góry? Cz.1

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Czasem nawet u najbardziej niereligijnych ludzi pojawia się uczucie, jakby jakaś siła z góry ich chroniła, pomagając im wyjść bez szwanku z najbardziej niebezpiecznych sytuacji.

A niekiedy przychodzą tak ciężkie stany, że wydaje się, jakby na górze zapomnieli o nas albo w ogóle nigdy nie było żadnej wyższej siły, która by nas chroniła. Współczesny człowiek coraz mniej wierzy w ochronę z góry. Czy ona rzeczywiście istnieje?

Odpowiedź: My nie tylko mamy ochronę z góry, ale w ogóle znajdujemy się na tym świecie jak zarodek w łonie matki – w systemie, który łączy nas pod każdym względem i nie pozostawia nam ani jednego stopnia swobody.

System nie pozwala nam zrobić ani jednego swobodnego ruchu: ani fizycznego, ani emocjonalnego, ani umysłowego, ani serdecznego. Wszystko jest połączone w ścisłym systemie żelaznymi więziami i niemożliwe jest  nawet pomyśleć o jakiejś wolności w jakimkolwiek sensie.

Ta siła, która łączy nas tysiącami więzi, jest ukryta przed nami i dlatego wydaje nam się, że jesteśmy swobodni i wolni, aby robić wszystko, co chcemy. Nasza przyszłość, nasze postępowanie i reakcja ogólnego systemu na to – wszystko to jest pokryte mrokiem niewiedzy.

Dlaczego natura ukrywa to wszystko przed nami? Dlatego, żebyśmy sami odkryli system, w którym się znajdujemy, zbadali go, poczuli, zrozumieli do takiego stopnia, aby stać się jego nierozerwalną integralną częścią, w jednej świadomości z nim, pragnieniu i odczuciu. Na tym polega przeznaczenie człowieka i cel jego istnienia na tym świecie.

Ciąg dalszy nastąpi …

Z rozmowy o nowym życiu, 26.01.2017