Co wybrać odosobnienie czy kongres?

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Jestem z natury „samotnym wilkiem”, unikam dużych skupisk ludzi. Uważam że jakość – to zawsze jest sztuczny towar. Czy istnieje logiczne wytłumaczenie korzyści płynących z uczestnictwa w kongresie, zamiast odosobnienia z Pana lekcjami, książkami?

Odpowiedź: Odosobienie – jest dobre. Również to lubię. Wszyscy wiedzą o tym, że często siedzę za zamkniętymi drzwiami i nie mogą się do mnie dopukać, nie jest ze mną łatwo.

Ale chodzi o to, że program stworzenia realizowany jest w połączeniu między ludźmi – choć to prawda że nie w fizycznym, a w wewnętrzym. Dlatego żeby osiągnąć tę więź konieczne jest nawiązanie fizycznego połączenia.

Dlatego organizujemy kongresy, spotkania, posiłki, wspólne studia, ponieważ to wszystko jest bardzo potrzebne. W Kabale nie ma znaczenia, kim jesteś z natury: samotnym wilkiem czy człowiekiem towarzyskim z ciągłym uśmiechem na twarzy. Powinieneś ustanowić wewnętrzne wzajemne relacje z innymi ludźmi.

Na ile to będzie trudniejsze dla ciebie, w porównaniu z innymi, na tyle w wyniku przyłożenia wysiłku, otrzymasz wynagrodzenie w postaci odkrycia Stwórcy w znacznie większej formie niż inni.

A siedzieć samemu w czasie fizycznego kongresu, tylko z podręcznikami i książkami – to podobne jest do duchowej śmierci.

Z lekcji w języku rosyjskim, 19.02.2017