Co nazywamy rodziną

каббалист Михаэль ЛайтманPytanie: Czy może Pan dać radę dla szczęśliwego rodzinnego życia? Czy cała tajemnica polega tylko na tym, aby milczeć i we wszystkim ustepować partnerowi, pokazywać jaki jestem naiwny?

Odpowiedź: Usiądźcie i porozmawiajcie o tym, jak chcecie ustąpić sobie nawzajem. Nie zmieniać drugiej osoby, a poświęcić siebie dla partnera. Każdy powinien zrozumieć, że druga połowa wychodzi mu naprzeciw. Razem chcą stworzyć wspólne miejsce, zbudowane z wzajemnych ustępstw.

W tym stanie odkryjecie wspólne życie, a to będzie nazywać się „Szhina”, ponieważ będzie to miejsce powyżej egoizmu każdego z osobna. W takim stanie odkryje się Wyższa siła, Stwórca. Właśnie tego naucza nauka Kabały.

Takie odniesienia według prawa wzajemnych ustępstw, mogą zachodzić również pomiędzy przyjaciółmi, niekoniecznie między mężczyzną i kobietą – a pomiędzy dwoma egoistami.

Pytanie: A co się stanie jeśli pomiędzy małżonkami odkryje się Wyższa siła?

Odpowiedź: To znaczy, że odkryje się wyższe, duchowe życie – możliwość istnienia wiecznie. Zaczniecie otrzymywać Wyższe siły, a wszystko to tylko z powodu uzupełnienia, które gotowi jesteście dać sobie nawzajem, małżeńską umowę która nazywa się „ktuba”.

Nikt nie wyśle nam odpowiedniej pary z góry – należy jej szukać samemu, w poważny sposób. Małżonek – jest to partner na życie, taki sam jak ja i dobrze mnie rozumie.

Poszukuję człowieka który jest gotowy pójść na wzajemne ustępstwa, zbudować między nami takie relacje, gdzie każdy anuluje się. „Każdy‘‘ a nie czeka, aż uczyni to przeciwna strona. Właśnie w takim stanie nazywamy się rodziną, grupą, lub duszą – miejscem dla odkrycia Stwórcy.

Z wirtualnej lekcji „Czas Kabały”, 20.06.2017