Co mamy naprawiać?

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Jaki rodzaj egoizmu naprawiamy w naszym relacjach?

Odpowiedź: Istnieje zwierzęcy egoizm i duchowy egoizm. Należy naprawić właśnie duchowy.

Zwierzęcego egoizmu nie możemy naprawić. On odnosi się do fizycznego ciała, dlatego zostawcie go takim, jaki jest i myślcie tylko o tym, co odnosi się do zawiązku między tobą a grupą, i przez grupę do Stwórcy. Wszystko inne naprawi się samo z siebie, włączając się automatycznie w twoje wysiłki połączenia się z grupą i ze Stwórcą.

Pytanie: Rozumiem, że zwierzęcy egoizm – to pragnienie jedzenia, rodziny, seksu itd. Ale istnieje jeszcze społeczny poziom, czyli poważanie, władza, wiedza. Powiedzmy, że pojawia się we mnie pragnienie, aby panować nad przyjaciółmi. Muszę to naprawić, czy nie?

Odpowiedź: Ty nie możesz tego naprawić. Jeśli będziesz zajmować się połączeniem z przyjaciółmi, to wszystko się zrównoważy.

Pytanie: Co to jest duchowy egoizm?

Odpowiedź: Jest to pragnienie, jak z bajki o staruszce i rozbitym korycie, aby panować nad złotą rybką – nad wszystkimi, nad Stwórcą, tj. nawet nad Nim samym.

Pytanie: Co mają do tego przyjaciele, jeśli już czuję Stwórcę?

Odpowiedź: Ty nie czujesz Stwórcy, ty chcesz być ponad wszystkim. To wyraża się w tym, że zaniedbujesz rady kabalistów, którzy odkrywając Wyższy świat, otrzymali je od Stwórcy. Ty nie chcesz korzystać z tych wskazówek, rad.

Właśnie taki egoizm koniecznie należy naprawić. A wszystko inne naprawi się automatycznie, włączając się w to, co robisz. Zacznij pracować i poczujesz, że będziesz chciał być ponad wszystkimi, w tym również wyżej Stwórcy.

Z lekcji w języku rosyjskim, 11.12.2016