Co jest potrzebne do duchowego wzrostu?

Pytanie: Co jest potrzebne do duchowego wzrostu?каббалист Михаэль Лайтман

Odpowiedź: Najważniejszym warunkiem rozwoju duchowego jest pragnienie. Rozwijać się duchowo znaczy zrozumieć, kim jestem, dlaczego istnieję, jak wszystko kręci się wokół mnie, w jaki sposób mogę w tym uczestniczyć, jak mogę osiągnąć coś w życiu, aby to było wieczne, doskonałe, prawdziwe, jak odkryć sieć sił, oddziałujących na świat, odkryć tajemnicę świata.

Wszystko to jest pragnieniem poznania, zrozumienia Natury/Stwórcy. Jeśli człowiek posiada takie pragnienie, to ono będzie dalej determinować całą jego drogę rozwoju.

To zależy od tego, jak dużo on myśli od dzieciństwa o sensie życia: po co on jest, dlaczego, dlaczego inni ludzie nie zastanawiają się nad tym. Rozgląda się i nie rozumie, dlaczego ludzi tak zajmuje przyziemna doczesność. Co oni z tego mają? Jak nie zajmować się czymś małym, próżnym, a uchwycić się za coś doskonałego, wiecznego?

Jeśli człowiek ma takie pragnienie, wtedy dąży do duchowego.

Pytanie: Jak pytania o sens istnienia związane są z duchową siecią sił? Przecież to jest inny wymiar.

Odpowiedź: Nie, to jest bezpośrednio powiązane. Duchowa sieć sił jest zbudowana na obdarzaniu, na wzajemnym uczestnictwie w sobie, na miłości, na wyjściu z siebie. Ale ona działa na podstawie tych samych pytań.

To znaczy, pytania pozostają te same, a rozwiązanie ich można znaleźć tylko wtedy, gdy rozwiniemy w sobie właściwość obdarzania. Wtedy nie zajmujesz się pochłanianiem wszystkiego, a wręcz przeciwnie – wychodzisz z siebie. Tam, na zewnątrz ciebie – egoisty, właśnie tam znajduje się wszystko inne. Właśnie w taki sposób należy działać.

Z lekcji w języku rosyjskim, 25.11.2018