„Bilet wstępu“ do Wyższego świata

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Czy istnieje różnica duchowego wzrostu mężczyzn i kobiet i na czym ona polega?

Odpowiedź: Stwórca doprowadza do siebie absolutnie wszystkich. Ale kobiety, które otrzymują pociąg do duchowego, znajdują się w korzystniejszej sytuacji w porównaniu z mężczyznami. Ich jest więcej niż mężczyzn i jakościowo, i ilościowo.

Kobiety powinny uczyć się w ten sam sposób, jak mężczyźni. Ale po pierwsze, tutaj trzeba wykonać adekwatny podział między mężczyznami i kobietami. Mówiliśmy już nie raz o tym.

Po drugie, kobiety nie muszą uczyć się „Nauki Dziesięciu Sfirot”, systemu wyższych światów, jeśli nie odczuwają do tego pociągu. Kobieta nie musi przechodzić naprawy na takim poziomie, jej korekta to pomoc męskiej części grupy.

We wszystkim pozostałym wszystko jest takie samo: żeńskie dziesiątki, żeńskie kręgi, żeńskie zbliżenie między sobą – to jest dla nich najtrudniejsze, ale właśnie one tym powinny się zajmować. Przecież każda kobieta – to indywidualistka. W przeciwieństwie do mężczyzn kobieta nie czuje potrzeby otaczania się innymi kobietami.

Mężczyzna czuje przyjaciół: wszyscy w jednej kompanii, w uścisku, razem idą gdziekolwiek. A kobiety tego nie mają. One według swojej natury są indywidualistkami i dlatego muszą zbliżyć się między sobą. Oczywiście, nie w takim stopniu, jak mężczyźni, ale tego się od nich nie wymaga. Kobiety muszą otoczyć mężczyzn, pomagać im, wspierać i w taki sposób robić postęp.

Jeśli kobieta pomaga mężowi i robi wszystko dla jego duchowego rozwoju, to ona otrzymuje od niego w takim stopniu, w jakim mu pomaga. Jeśli oprócz tego ma jeszcze możliwość pracować w żeńskiej grupie i pomagać nie tylko mężowi, ale także męskiej grupie, to daje to jej „bilet wstępu” do Wyższego świata.

Z lekcji w języku rosyjskim, 04.12.2016