Bezwzględny warunek

каббалист Михаэль Лайтман Pytanie: Dlaczego wszystkie wiary się nie połączą, tylko przyciągają do siebie?

Odpowiedź: Ponieważ wszystkie wyznania i religie są absolutnie egoistyczne.

Spójrzcie przez ile tysięcy lat kontynuowane są wojny i ataki religijne, które nie ustają po dziś dzień. Szczególnie w judaizmie. Ile pojawiło się religijnych partii i ruchów, i wszystkie nastawione są przeciwko sobie wzajemnie.

Religie – to wytwór egoizmu człowieka, dlatego nic dobrego oczekiwać od nich nie można.

W rzeczywistości jest to opium dla narodu.

Religie nie wdrażają zasady „kochaj bliźniego swego, jak siebie samego“. Gdzie widzisz, żeby to przykazanie było realizowane? W czym?

Dlatego Kabała z religiami nie ma nic wspólnego. I w tym jest problem – mamy ogromną rozbieżność interesów ze wszystkimi organizacjami religijnymi. Przecież one wszystkie wierzą w to, że dzięki mechanicznemu wykonywaniu czynności człowiek zapewni sobie przyszły świat.

Kabała zaś mówi, że w takim przypadku człowiek nie osiągnie przyszłego świata: pozostanie on egoistą i nie podniesie się wyżej swojej egoistycznej natury – jaki on może mieć przyszły świat? Przyszły świat – to świat altruizmu, który on buduje będąc na tym świecie, poprzez wdrożenie zasady „kochaj bliźniego swego, jak siebie samego“. Wychodzi na to, że religia po prostu kupuje ludzi i nic więcej.

Komentarz: Interesujące, że ludziom studiującym Kabałę nic nie przeszkadza pozostawać w swojej religii.

Odpowiedź: Kabałą może się zajmować każdy, kto chce, niezależnie od wyznania. O tym pisze Baal HaSulam w książce „Ostatnie pokolenie“. To nie przeszkadza człowiekowi. On może spokojnie wykonywać swoje zwyczaje, ale wewnętrznie powinien się przestawić na altruizm, wznieść się ponad swoją egoistyczną naturę. Właśnie to odróżnia Kabałę od religii!

Wszystko pozostałe to tradycja. Można ją wykonywać lub nie – wasza sprawa.

Wznieść się ponad swój egoizm to absolutny warunek Kabały!

Z lekcji w języku rosyjskim, 20.03.2016